Powrót do: natraherbaty.pl >> Rooibos i Yerba Mate >> Yerba Mate IQ

Yerba Mate IQ

Herbata Yerba Mate IQ polecana jest głównie dla osób ciężko pracujących umysłowo i uczących się. Połączenie yerby z guaraną i ginko orzeźwia i oczyszcza umysł, wspomaga koncentrację i odporność organizmu na długotrwały wysiłek.

Skład i opis smaku:

Charakterystyczny, gorzki dla smak jakim może się pochwalić herbata yerba mate został złagodzony cytrusowym aromatem skórki pomarańczy. Napar ma przyjemną woń niebieskich kwiatów prawoślązu i kremowych kwiatów pomarańczy. Oprócz wymienionych składników w suszu znajdziemy liście ginko, kawałki guarany i quavy, które znacząco wpływają na właściwości herbatki.

Miejsce pochodzenia i sposób produkcji:

Herbatę Yerba Mate wytwarza się z suszonych, a następnie łamanych liści ostrokrzewu paragwajskiego. Roślina ta została odkryta przez Jezuitów w XVII wieku w dorzeczach Parany(Ameryka Południowa).
Przez zamieszkujące tamte tereny plemię Guarani liście krzewu traktowane były jako używka odpędzająca głód i zmęczenie, przywracająca siły.

Napój z szuszonego ostrokrzewu szybko trafił na europejskie dwory, gdzie obok importowanej z Chin herbaty z roku na rok zdobywał coraz większą popuralność. Niestety kasata zakonu Jezuitów w drugiej połowie XVIII wieku zmusiła mnichów do opuszczenia Ameryki Południowej i pozostawienia plantacji zaopatrujących ówczesną Europę samym sobie.

Powracająca od niedawna do łask herbata Yerba Mate swoją popularność zawdzięcza temu, że uznawana jest za alternatywę kawy. Zawiera od niej znacznie więcej kofeiny(od 0,7% do 2%).

Yerba Mate właściwości:

  • Napar może być parzony wielokrotnie, chociaż nie jest to zalecane. Na podstawie szeregu badań nad wśród narodów, gdzie herbata ta jest bardzo popularna udowodniono, że w trakcie wielokrotnego parzenia(szczególnie w gorącej wodzie) tego samego suszu uwalniają się środki zwiększające ryzyko raka płuc, gardła i krtani.
  • Jest bogata w witaminę C
  • Zawiera bardzo dużo antyoksydantów, tzw poliflenoli spowalniając tym samym procesy starzenia,
  • Stymuluje tkankę nerwową i pracę mózgu,
  • Odpędza zmęczenie,
  • Wspomaga odchudzanie - spowalnia opróżnianie żołądka utrzymując tym samym poczucie sytości na dłużej,
  • Przyśpiesza metabolizm i spalanie tłuszczów,
  • Udrażnia żyły i naczynia włosowate,
  • Guarana zawarta w tej mieszance orzeźwia i podnosi wytrzymałość organizmu na długotrwały wysiłek,
  • Ginko z kolei poprawia krążenie krwii w organiźmie redukując odczucie "zimnych stóp" i wspomaga koncentrację.

Autor: Siem

Yerba Mate IQ parzenie:

Herbatę Yerba Mate parzy się w specjalnie do tego przeznaczonych "kubeczkach" zwanych mate lub guampa. Nowicjuszom polecamy zacząć od dwóch łyżek stołowych zalanych wodą o temperaturze od 60 do 80 stopni Celcjusza.

<< Czytaj jeszcze raz: Yerba Mate IQ

Yerba Mate IQ opinie:

Ocena smaku dostępna jest jedynie dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Zaloguj się lub załóż konto

Możliwość wystawiania komentarzy przeznaczona jest jedynie dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Zaloguj się lub załóż konto

Zobacz także:

Rooibos goździkowo-cynamonowy to herbata, w której słodycz rooibosa zderza się z charakterystycznym, korzennym aromatem goździków i cynamonu.
Rooibos Ognisty Busz przyciąga uwagę swym bogactwem barw. Daje napar o bardzo intensywnym, czekoladowym aromacie.
Pu Erh Toledo jest ciekawą kompozycją smakową rooibosa, czerwonej herbaty i zawartych w niej owoców.