Herbata na zdrowie

W grupie herbat zdrowotnych można znaleźć zarówno herbatki na bazie ziół stosowane w ziołolecznictwie i takie, których regularne spożycie wspiera leczenie przewlekłych chorób.

Od wieków dostrzegano lecznicze właściwości niektórych gatunków herbat. W chińskim ziołolecznictwie bezsprzecznie zajmuje szczególne miejsce.

W zależności od gatunku herbacianej bazy, sposobu obróbki surowca i domieszanych ziół herbaty mają różne właściwości. Najlepiej będzie jeśli przeczytasz o konkretnych właściwościach w zamieszczonych po prawej opisach mieszanek. Nie mniej jednak należy pamiętać, że czas i temperatura parzenia herbaty powinien być ściśle dobrany do konkretnej mieszanki, ponieważ źle zaparzona herbata oprócz swojega aromatu traci właściwości lecznicze.

Przeciwskazania picia herbaty

Herbata jak każde lekarstwo powinna być stosowana z umiarem, jednak nie ma co się obawiać - tylko źle zaparzone, za mocne napary mogą nam zaszkodzić.
W jakich sytuacjach powinno unikać się spożywania czaju? To stosunkowo proste i intuicyjne:

  • krótko parzony napar zawiera teine, która jest herbacianym odopwiednikiem kofeiny, dlatego odpędza od nas sen
  • mogą wystąpić pewne niepożądane interakcje z niektórymi lekarstwami(niezwykle rzadko)
  • pita w ogromnych ilościach zielona herbata zmniejsza absorpcję wapnia i żelaza, dlatego należy ograniczyć jej spożycie w trakcie anemii,
  • pusty żołądek - bardzo silne napary mogą źle wpłynąć na kondycję naszego żołądka

Artykuły związane z herbata na zdrowie:

Kategorie: zdrowie i uroda
Działanie pokrzywy kiedyś doceniano w medycynie ludowej wielu regionów Europy i Azji. Dziś traktowana jest jako chwast, niechciany gość ogródka. Nie docenia się jej obfitości w mikroelementy, witaminy, kwasy organiczne i związki aminowe.
 
 
Kategorie: zdrowie i uroda
Czy czasem po wyczerpującej pracy nie masz czerwonych, wyblakłych i podkrążonych oczów? Jeśli tak bywa to naucz się radzić sobie z tym problemem!
 
 
Kategorie: zdrowie i uroda
Czy czerwona herbata to "dieta cud" dla każdego? Zdecydowanie nie, ponieważ nie ma jednego uniwersalnego sposobu na zrzucenie zbędnych kilogramów. Nie znaczy to jednak, że popularny pu erh czy oolong nie działają...
 
 
Kategorie: zdrowie i uroda
Chcesz mieć piękny i zdrowy uśmiech? Pij więcej herbaty - radzą medycy z Uniwersytetu Stanowego Illinois.
 
 

<< Czytaj jeszcze raz: Herbata na zdrowie

Herbata na zdrowie gatunki:

Herbata z melisy używana jest od czasów antycznych aż po dzisiejszy dzień jako naturalny środek uspokajający, relaksacyjny i nasenny. Melisa w torebkach jest łatwo dostępna i można ją kupić niemalże w każdym sklepie na stoisku z herbatą.
Herbata z mniszka lekarskiego znanego także jako mlecz polny albo mniszek pospolity należy do herbat ziołowych - naparów. Stosowana jest w czasie przewlekłych nieżytów jamy ustnej, oskrzeli i gardła.
Mroźny, zimowy wieczór... Czujesz się zziębnięty, przygnębiony, a może przeziębiony. Taki stan ducha najlepiej poprawi herbata z prądem czyli rozgrzewająca herbata z rumem.
Bratki kojarzą się nam z niepozorną ozdobą przydomowych kwietników a nie z lekarstwem na młodzieńczy trądzik. Szkoda, że już zapomnieliśmy domowe sposoby na pryszcze. Zamiast tego faszerujemy się tabletkami i inwestujemy krocie w kremy przeciwtrądzikowe.
Serce Tybetu to nie tylko biała herbata o ciekawym owocowo-ziołowym aromacie. To również dawka witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Chociaż są dowody na to, że Inkowie już przed wiekami wykorzystywali LaPacho w ziołolecznictwie to roślina ta zrobiła karierę w światowej medycynie naturalnej dopiero w latach pięćdziesiątych XX w.
Irlandzka Wiśnia jest bogatą w witaminy i mikroelementy herbatką owocową. Zawdzięcza to hibiskusowej bazie i domieszce aronii.
China Sencha to herbata o wielu właściwościach leczniczych, przyjemnym smaku i aromacie, który zmienia się w zależności od sposobu parzenia.
Kofeina zawarta w herbacie Sencha Guarana jest znacznie łagodniejsza od tej zawartej w kawie, a substancje aktywne zielonej herbaty wspierają odchudzanie.
Sencha lukrecja jest harmonijnym połączeniem chińskiej zielonej herbaty i kilku zaostrzających jej aromat dodatków.
Herbata Imbirowa to skuteczne lekarstwo na przeziębienia i bóle gardła. Herbata z imbirem smakowo współgra z łyżką miodu.