Herbata Assam traci swój smak

Herbata Assam znana na całym Świecie ze swojego intensywnego, cierpkiego smaku i głębokiego aromatu traci swój charakter. Przynajmniej tak twierdzą jej plantatorzy.

Herbata assam zawdzięcza aromat pomarańczowo/brunatnoczerwonego naparu wyjątkowym warunkom atmosferycznym stanu Assam. Region położony w północno-wschodnich Indiach zapewnia odpowiednią wilgotność i nasłonecznienie krzewom herbaty (Camellia assamica). Produkowanej jest tam około 55% indyjskiej herbaty, która stanowi blisko 31% światowej produkcji.

Organizacja zrzeszająca blisko 400 plantatorów, Assam Branch Indian Tea Association odnotowała zmniejszenie liczby słonecznych dni podczas pory monsunowej. Ma to wpływ na warunki w jakich rozwijają się i nabierają aromatu liście herbaty. Zmniejszone nasłonecznienie i podwyższona wilgotność osłabiają smak herbaty i ilość zebranych liści.
Roczna produkcja herbaty spadła z 564 tysięcy ton w 2007 roku do (szacunkowo) 460 tysięcy ton w 2010 roku. W ramach uzupełnienia lata 2008 i 2009 również nie były latami urodzajnymi.

Obawy potwierdza Mridul Hazarika, szef jednego z największych centrów badawczych zajmujących się tym problemem. Według badań Tea Research Association (TRA) podwyższenie się temperatury w stanie Assam w ciągu ostatniego wieku nie podlega żadnym wątpliwościom. Nie jest jednak pewne jak bardzo wpływa to na ilość opadów i obfitość zbiorów herbaty. Badania wciąż trwają, a naukowcy nie chcą wyciągać pochopnych wniosków.

Kapryśny klimat sprzyja również rozwojowi szkodników takich jak chrząszcze, które obgryzają młode pędy herbaty. Są one bardzo poważnym zagrożeniem, ponieważ stopniowo nabywają odporności na stosowane pestycydy. Nowe, skuteczniejsze pestycydy nie trafią jednak do arsenału plantatorów, ponieważ w trosce o zdrowie konsumentów są one zakazane.

<< Czytaj jeszcze raz: Herbata Assam traci swój smak

Opinie o artykule:

Możliwość wystawiania komentarzy przeznaczona jest jedynie dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Zaloguj się lub załóż konto

yerba a mate

Hmm...

Data: 2016-12-05

Zosia KochaKoty

Nigdy nie piłam herbaty Assam, ale chętnie jej spróbuję.

Data: 2016-04-07

krzysiek

krochmalą o badaniach itp.a dla mnie jest to co i u nas . Dam przyklad mięta na dziko a ta ogrodowa ,maliny ogrodowe a w lesie o jabłkach juz nie pisze ,bez aromatu bez smaku .. ale piekne i wielkościa imponują ,ale już nie to samo!

Data: 2011-08-01

Zobacz także:

Dzbanki i zaparzacze do herbaty niewątpliwie cieszą oko swoim pięknem oraz różnorodnościom form. Właściwy dobór zaparzacza i imbryka podczas przygotowania napoju ma nie mniejszą wagę na aromat co właściwa temperatura i czas parzenia.
Co jakiś czas docierają do nas wieści od naukowców z Uniwersytetu Newcastle. Tym razem świat obiegła wiadomość o wpływie zielonej i czarnej herbaty na procesy starzenia się mózgu.
Herbata na prezent to z pewnością strzał w dziesiątkę! Zestaw dobrych herbat będzie okazją dla obdarowanej przez Ciebie osoby do spróbowania czegoś wyjątkowego, odrobiny luksusu.
Działanie pokrzywy kiedyś doceniano w medycynie ludowej wielu regionów Europy i Azji. Dziś traktowana jest jako chwast, niechciany gość ogródka. Nie docenia się jej obfitości w mikroelementy, witaminy, kwasy organiczne i związki aminowe.
Chcesz mieć piękny i zdrowy uśmiech? Pij więcej herbaty - radzą medycy z Uniwersytetu Stanowego Illinois.
Martini Code to orzeźwiający drink na bazie Martini Bianco i zielonej herbaty, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom Mojito.
Czy czerwona herbata to "dieta cud" dla każdego? Zdecydowanie nie, ponieważ nie ma jednego uniwersalnego sposobu na zrzucenie zbędnych kilogramów. Nie znaczy to jednak, że popularny pu erh czy oolong nie działają...
Twórca herbaty w torebkach nie mógł nawet przypuszczać, że po wieku z jego wynalazku będzie korzystał niemal każdy, kto delektuje się aromatem herbaty.
Chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o herbacie? Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu herbaty? I jak zadbać o to, żeby nie utraciła swojego aromatu?
Dobrze zaparzona zielona herbata potrafi postawić na nogi lepiej niż filiżanka porannej kawy.
Przepis na aromatyczną mrożoną herbatę, finezyjnie łączącą smaki kardamonu i wanilii. W połączeniu z niektórymi alkoholami tworzy orzeźwiającego drinka.
Czy czasem po wyczerpującej pracy nie masz czerwonych, wyblakłych i podkrążonych oczów? Okłady na oczy z herbaty pomogą Ci radzić sobie z tym problemem!
Skąd i od czego pochodzi nazwa naparu z liści herbacianego krzewu? Która forma jest poprawna „cherbata” czy „herbata”?
Zielona herbata i jej parzenie. Parzenie zielonej herbaty nie należy do najłatwiejszych, dlatego w tym artykule chcielibyśmy podzielić się naszym doświadczeniem na ten temat. Liczymy także, że i wy za pomocą komentarzy podzielicie się z nami swoimi doświadczeniami.